Świetlik rurowy jaki wybrać

siwetlik-rurowy-jaki-wybrac

Żyjemy w czasach, w których niemalże w każdej branży i w każdej dziedzinie rynek oferuje rozwiązania wielu marek i producentów. Duża ilość producentów powoduje wysoką konkurencję cenową, co często powoduje obniżanie jakości produkcji.

Oferta innowacyjnych produktów wymusza na nas zapoznanie się w produktem nieco głębiej niż w przypadku znanych już rozwiązań.

Z pewnością w przypadku świetlików rurowych także zadajemy sobie pytanie, jaki model czy jakiego producenta wybrać?

W tym artykule odpowiemy, na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Świetlik rurowy – energooszczędne rozwiązanie

Poszukując energooszczędnych rozwiązań oświetlenia do domu coraz częściej natrafiamy na ofertę świetlików rurowych. Działanie świetlika rurowego oparte jest na kopule znajdującej się na dachu, przez którą wpada światło oraz na refleksyjnej rurze przenoszącej to światło do wnętrza domu. To sprawia, że możemy uzyskać światło dzienne niemalże w każdym pomieszczeniu: łazience, garderobie, kuchni, korytarzu czy poddaszu. Przez cały dzień korzystamy z oświetlenia dziennego, oszczędzając przy tym na kosztach prądu.

W Polsce możemy znaleźć ofertę świetlików rurowych różnych producentów. Oferta jest zróżnicowana w zakresie parametrów technicznych, jak i ceny.

Z ust dekarzy i instalatorów mających doświadczenie ze świetlikami rurowymi najczęściej powtarzającym się stwierdzeniem jest to, że „Jeśli mamy inwestować w kiepskiej jakości świetlik rurowy to lepiej nie instalujmy go wcale”.

Klienci natomiast mający już doświadczenie z produktem takim jak świetlik rurowy dodają:Zakup świetlika rurowego to nie jest zakup żarówki czy oprawy oświetleniowej, które można wymienić w każdym momencie. Świetlik rurowy to inwestycja na długie, długie lata. Sprawdźmy dokładnie, za co płacimy”.

Dlaczego model i parametry świetlików rurowych są takie istotne ? Właśnie na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym tekście.

Rura światłonośna

Jednym z najważniejszych parametrów efektywności świetlika rurowego jest rura światłonośna. Inaczej: refleksyjna tuba, rura, łącznik tubowy. To ten element świetlika rurowego, przez który dokonuje się transport światła „w dół”. Refleksyjna powłoka wewnątrz tuby odbija światło na poziomie określonym w procentach.

Refleksyjność w tym ujęciu to inaczej zdolność odbijania zmiennych ilości światła padającego na daną powierzchnię.

Wewnętrzny materiał, z którego jest wykonana rura światłonośna powinien cechować się najwyższą refleksyjnością. Wysoka refleksyjność pozwala na dostarczanie światła dziennego do wewnątrz pomieszczenia z minimalnymi stratami nawet przy dłuższych instalacjach. Przy dobrej jakości świetlikach rurowych z wysokim wskaźnikiem refleksyjności można dostarczyć światło do pomieszczeń znajdujących się w znacznej odległości od dachu. Dzięki temu w pomieszczeniach, w których do tej pory korzystałeś wyłącznie z oświetlenia sztucznego już od momentu instalacji świetlika rurowego oszczędzasz w ciągu dnia na kosztach energii elektrycznej. Jeśli zainstalujesz świetlik rurowy z rurą o kiepskiej refleksyjności zaoszczędzisz wyłącznie na koszcie zakupu produktu. Efekty mogą być niezadowalające, a pomieszczenia nadal będą wymagały doświetlenia w ciągu dnia oświetleniem sztucznym. 

rura-swiatlonosna
Przykład długiej instalacji świetlika rurowego

Czy w takich przypadkach jest sens w ogóle instalować świetlik rurowy? Naszym zdaniem nie. Świetliki rurowe z najwyższą refleksyjnością przynoszą pożądane rezultaty i zadowolenie klientów.

Podsumowując parametr rury światłonośnej: zawsze przy zakupie świetlika rurowego sprawdź, jaka jest refleksyjność materiału odbijającego światło wewnątrz rury. Refleksyjność wyrażona jest w procentach. Im większy procent, tym więcej będzie światła dziennego. Ważne jest to, że nawet 1% odgrywa tutaj niezwykle istotną rolę, ponieważ różnica w dostarczanym świetle jest naprawdę znaczna!

refleksyjnosc

Współczynnik refleksyjności powłoki tuby na poziomie 99,7% oznacza, że do wnętrza pomieszczenia będzie wpadać 94% promieni słonecznych i co za tym idzie będzie tylko 6% strat na odbiciach słonecznych.

Jeżeli współczynnik ten wyniesie 98%, czyli zaledwie o 1,7% mniej niż poprzedni przykład, oznacza to, że do wnętrza pomieszczenia będzie wpadać już tylko 67% promieni słonecznych, czyli straty sięgające poziomu aż 33%. Warto się zastanowić nad opłacalnością świetlika rurowego o takich parametrach. 

Na rynku są dostępne świetliki rurowe, których materiał refleksyjny odbija światło na poziomie 99,7%!!! Dzięki opatentowanej technologii Solatube Spectralight Infinity, świetliki rurowe Solatube osiągają najwyższe na rynku parametry.

To dlatego końcowy efekt po zastosowaniu świetlików rurowych Solatube jest tak zdumiewający nawet przy instalacjach sięgających kilkunastu metrów.

Kopuła świetlika rurowego

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to technologia kopuły świetlika rurowego.

Kopuła to ten element świetlika rurowego, w którym promienie słoneczne są załamywane i przekazywane dalej do tuby. Kopuła odbija także promienie w przypadku nadmiernego promieniowania w porze południowej. Kopuła świetlika rurowego zbiera światło dzienne na dachu budynku i dlatego jej konstrukcja jest ważna dla efektywności, czyli ilości światła dziennego w pomieszczeniu, dla naszego komfortu użytkowania oraz dla oszczędności na kosztach energii elektrycznej. Wysokiej jakości kopuły dostarczają światło dzienne nie tylko latem przy bezchmurnym niebie w samo południe, ale także w innych porach dnia i roku.

Świetliki rurowe SOLATUBE

Kopuły w świetlikach rurowych Solatube posiadają wyjątkową technologię Raybender® 3000 oraz reflektor LightTracker™, które spełniają wszystkie kluczowe parametry dla kopuły świetlika rurowego. Technologia Raybender® 3000 to specjalna budowa kopuły, która zbiera dodatkowe ilości światła dzienne nawet przy pochmurnym niebie, jak również odbija nadmierne promieniowanie, kiedy słońce jest w zenicie. Co to oznacza dla klienta? Komfort użytkowania, jak najbardziej stałe oświetlenie w ciągu dnia oraz efektywność, nawet kiedy słonce jest za chmurami.

Dodatkowo świetliki rurowe Solatube posiadają w kopułach specjalny wysoko refleksyjny reflektor LightTracker™. Jego zadanie to odbijanie promieni słonecznych, kiedy słońce jest nisko na horyzoncie i przekierowywanie ich do wewnątrz rury świetlika. Bez takiego reflektora światło ze słońca świecącego pod małym kątem po prostu przechodzi przez kopułę i nie trafia do pomieszczenia czy budynku. Dzięki reflektorowi LightTracker™ w świetlikach rurowych Solatube osiągamy maksymalne ilości światła dziennego o każdej porze dnia niezależnie od pory roku, nawet kiedy słońce świeci nisko na horyzoncie.

Oprawy

Oprawy inaczej mówiąc dyfuzory także mają znaczenie dla całej instalacji w świetlikach rurowych. Odpowiednio zaprojektowane dyfuzory będą dostarczały najwyższej jakości naturalne światło.

Właśnie tak zostały wykonane dyfuzory w świetlikach rurowych SOLATUBE. Charakteryzuje je odpowiedni profil oraz atrakcyjny wygląd, dzięki czemu łatwo dopasowują się do każdego rodzaju sufitu i wystroju wnętrza. Do zastosowań domowych łatwo znaleźć odpowiednio pasującą oprawę, którą wyróżnia uniwersalność i prostota.

oprawa-swietlik-rurowy
dyfuzor-swietlik-rurowy

W zależności od potrzeb dyfuzor, czyli oprawa świetlika rurowego może zostać zaprojektowana w sposób indywidualny. Architekci i projektanci mają tutaj cały wachlarz rozwiązań w zależności od kreatywności i dostępnego budżetu. 

Jaki świetlik rurowy wybrać?

Podsumowując, przy zakupie takiego produktu jak świetlik rurowy patrzmy na jego efektywność. Zwracajmy uwagę na parametry refleksyjności, technologię kopuły, a także jakość dyfuzora. Świetlik rurowy ma dostarczać światło dzienne, które w jak najbardziej wydajny sposób oświetli nasze pomieszczenia powodując zadowolenie właścicieli i zdumienie za każdym razem, kiedy będziemy na niego patrzeć.

solatube

Firma Solatube od ponad 30 już lat specjalizuje się wyłącznie w produkcji i udoskonalaniu technologii przy projektowaniu i tworzeniu świetlików rurowych. Od tego czasu rozwinęła ten produkt technologicznie do niewyobrażalnych rozmiarów, aby dostarczać jak największych ilości światła dziennego w każdym pomieszczeniu, domu, budynku i projekcie.

Przeczytaj także:

Świetliki rurowe w budownictwie

Świetliki rurowe w domach jednorodzinnych