Świetliki

Rodzaje i zastosowanie świetlików w budownictwie.

Zazwyczaj na słowo „świetlik” reagujemy bardzo pozytywnie. Głównie dlatego, że większości osób kojarzy się trochę baśniowo ze świetlikiem – świecącym owadem latającym w lesie w czasie lata. Jednak termin „świetlik” to także nazwa jednego ze źródeł światła dziennego montowanego coraz częściej we wszystkich typach budynków.

Źródła światła dziennego

Zacznijmy od źródeł światła dziennego, czyli jakie mamy ich rodzaje. Otóż najbardziej znanym rozwiązaniem są oczywiście okna. Rozwiązania tego nie trzeba nikomu przedstawiać ponieważ było to pierwsze rozwiązanie w dziejach ludzkości dostarczające światło dzienne.

Jednak z biegiem wieków oraz wraz z rozwojem technologii budynków, jak również coraz większą świadomością znaczenia światła dziennego okazało się, że okna nie wszędzie będą spełniać swoją funkcję. Okazało się bowiem, że za pomocą okien nie da się dostarczyć światła dziennego do powierzchni oddalonych od ścian. Czyli mówiąc wprost – nie damy rady za pomocą okien oświetlić na przykład całej powierzchni dużej hali magazynowej lub produkcyjnej.

Świetlik dachowy

W odpowiedzi na tę potrzebę doświetlenia dużych obiektów narodził świetlik dachowy, który dzisiaj na rynku jest nazywany świetlikiem tradycyjnym, świetlikiem kwadratowym, prostokątnym czy też pasmem świetlnym. Często są to też świetliki trójkątne lub poliwęglanowe. Jak sama nazwa wskazuje rozwiązanie to montowane jest w dachu i pozwala na oświetlanie światłem dziennym powierzchni, która nie znajduje się bezpośrednio przy ścianie, ale znajduje się na najwyższej kondygnacji budynku.

swietlik-dachowy
Świetliki dachowe w halach magazynowych nie zawsze dostarczają wystarczającą ilość światła dziennego

Świetliki dachowe to nie zawsze wystarczające rozwiązanie. Co prawda, mogą doświetlać światłem dziennym powierzchnię, która nie znajduje się bezpośrednio przy ścianie, ale już niestety nie jest w stanie doświetlić powierzchni, którą od dachu dzieli jakakolwiek przestrzeń techniczna.

Świetliki dachowe tradycyjne po kilku latach mogą blednąć i dostarczać coraz mniej światła. Duża powierzchnia styku świetlików dachowych z płaszczyzną dachu powoduje, że po latach uszczelnienia mogą nie spełniać swojej funkcji, co powoduje przeciekanie wody w tych miejscach. Dużą niedogodnością świetlików dachowych jest też funkcjonowanie termiczne – nadmierne nagrzewanie latem oraz straty ciepła zimą. Dodatkowo potrzebują często czyszczenia i odśnieżania przy opadach śniegu. Nie bez znaczenia jest również dość znaczna ingerencja w konstrukcję dachu.

Świetliki rurowe

Świetliki rurowe SOLATUBE zastosowane na powierzchni, która nie znajduje się bezpośrednio przy konstrukcji dachu.

W odpowiedzi na rozwiązanie problemów, z którymi nie mogą sobie poradzić ani okna, ani świetliki dachowe tradycyjne powstały świetliki rurowe Solatube. Rozwiązanie wymyślone w Australii pod koniec lat 80. przez najbardziej znanego obecnie na świecie producenta świetlików rurowych – Solatube.

Świetliki rurowe jak to działa

Jak sama nazwa wskazuje świetlik rurowy ma w swojej konstrukcji rurę. Za pomocą wysoko refleksyjnej światłonośnej rury jest w stanie przenosić światło dzienne na duże odległości. Jednym słowem świetliki rurowe są w stanie nie tylko oświetlić powierzchnię znajdującą się w dużej odległości od ściany, ale także taką powierzchnię, która jest oddalona od dachu nawet o 30 metrów! (taki zasięg ma miejsce w przypadku największego świetlika rurowego Solatube model SkyVault M74 o średnicy rury 74 cm).

W porównaniu do świetlików dachowych tradycyjnych świetliki rurowe Solatube nie bledną po latach i dostarczają cały czas taką samą ilość światła. Ze względu na idealne dopasowanie i minimalną ingerencję w konstrukcję dachu nie ma ryzyka przeciekania wód opadowych. Funkcjonowanie termiczne na najwyższym poziomie eliminuje zjawisko nadmiernego nagrzewania latem i straty ciepła zimą. Dodatkowo świetliki rurowe Solatube to systemy całkowicie bezobsługowe. Nie ma potrzeby ich odśnieżania i czyszczenia.

Świetliki rurowe czy świetliki dachowe

Przewaga świetlików rurowych Solatube nad świetlikami tradycyjnymi jest znacząca. Poza opisanymi powyżej przewagami dodatkowo dzięki świetlikom rurowym Solatube możemy mieć całkowitą kontrolę nad światłem dziennym, które możemy dostarczyć w konkretne miejsce pracy, jak również regulować jego natężenie (regulator światła Daylight Dimmer).

Dzięki świetlikom rurowym Solatube możemy wykonać kompletny projekt oświetlenia światłem dziennym hali produkcyjnej lub powierzchni biurowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyłączyć światło sztuczne w ciągu dnia i zmniejszyć koszty opłat na energię elektryczną. Jednym słowem oszczędność i inwestycja, która zaczyna się zwracać się już od momentu zainstalowania.

Świetliki rurowe Solatube to rozwiązanie dostarczające światło dziennego w projektach i budynkach wszelkiego typu. To rozwiązanie, które powoli wypiera świetliki dachowe tradycyjne i staje się standardem w nowoczesnym i zrównoważonym projektowaniu.

Zapraszamy do kontaktu. Współpracują z nami: inwestorzy, architekci, wykonawcy i instalatorzy.

Jesteśmy tutaj dla Ciebie. W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji: 
+48 795 453 795
biuro@tubelightpoland.pl