Świetliki rurowe czy system Redilight

oswietlenie-solarne

W dzisiejszym artykule porównamy świetliki rurowe Solatube i system solarny Redilight. Kiedy zdecydować się na świetliki rurowe, a kiedy lepiej zainstalować system solarny Redilight? A może warto połączyć obydwa rozwiązania? Jakie są korzyści z tych rozwiązań w poszczególnych sytuacjach?

Świetliki rurowe i Redilight – cechy wspólne

To, co jest wspólną cechą zarówno świetlików rurowych Solatube, jak i systemów solarnych Redilight to przede wszystkim oszczędność kosztów za energię i jeszcze jaśniejsze pomieszczenia w każdego rodzaju budynkach. To wszystko dzięki temu, że zarówno świetliki rurowe, jak i systemy Redilight wykorzystują dobra natury, czyli naturalne źródła energii.

Świetliki rurowe

Przypomnijmy – świetliki rurowe Solatube oświetlają pomieszczenia i powierzchnie naturalnym światłem dziennym, dzięki czemu możemy wyłączyć światło sztuczne w ciągu dnia w ciemnych pomieszczeniach bez okien. Zasada działania opiera się na kopule świetlika rurowego instalowanej na dachu budynku, która skupia naturalne światło dzienne i przekierowuje je do wewnątrz budynku. Następnie naturalne światło dzienne za pomocą refleksyjnej tuby jest przenoszone na dłuższe lub krótsze odległości do pomieszczeń i powierzchni, w których chcemy uzyskać źródło światła dziennego. Efekt to darmowe światło dzienne i brak konieczności używania światła sztucznego w ciągu dnia co równa się zmniejszeniem kosztów za energię.

swietliki-rurowe

System solarny Redilight

Z kolei system solarny Redilight opiera się na oświetleniu sztucznym napędzanym za pomocą paneli fotowoltaicznych. Na dachu instalowany jest odpowiednio dobrany, niewielki panel fotowoltaiczny, który połączony jest przewodem z oprawą lub oprawami sufitowymi wewnątrz pomieszczenia, lub powierzchni komercyjnej. Panel fotowoltaiczny napędza oprawy sufitowe i ponownie zyskujemy oświetlenie za darmo w ciągu dnia w dowolnym pomieszczeniu i powierzchni.

system-solarny-redilight

Darmowe oświetlenie dzienne

Zarówno świetliki rurowe Solatube, jak i systemy solarne Redilight pozwolą nam na zmniejszenie kosztów za energię. Różnica polega na tym, że świetliki rurowe przenoszą światło dzienne, systemy Redilight wytwarzają światło sztuczne. Obydwa rozwiązania dostarczają oświetlenie za darmo i obydwa systemy są bezobsługowe.

Jak już wiemy światło dzienne jest nieocenione w niemalże każdym pomieszczeniu i powierzchni. Poprawia nastrój i koncentrację, dodaje energii i sprawia, że człowiek nie męczy się tak szybko, jak przy świetle sztucznym. Oświetlenie powierzchni światłem dziennym to zawsze lepszy efekt wizualny i zdrowotny, można powiedzieć to bardziej optymistyczne pomieszczenie.

Poza za kilkoma wyjątkami dotyczącymi wymagań powierzchni komercyjnych światło dzienne zawsze będzie miało przewagę nad światłem sztucznym.

Jednak warunki techniczne budynku nie zawsze pozwolą nam na uzyskanie źródła światła dziennego i na instalację świetlika rurowego. Instalacja świetlika rurowego wiąże się z wykonaniem otworu w dachu i przeprowadzeniem rury światłonośnej do wewnątrz pomieszczenia. Oznacza to, że rura świetlika, będzie zajmować jakąś przestrzeń między dachem a sufitem, a w dachu i suficie trzeba wykonać otwór o określonej średnicy w zależności od modelu świetlika rurowego. Nie wszystkie budynki mają miejsce w przestrzeni między dachem i sufitem i po prostu taka rura świetlika najprościej w świecie się nie zmieści. Nie każdy chce też decyduje się na wykonywanie otworu w dachu i suficie pod świetlik rurowy.

Co w takim razie zrobić, jeśli nie mamy możliwości albo po prostu nie chcemy z powyższych powodów instalować świetlika rurowego a nadal chcielibyśmy mieć darmowe oświetlenie w pomieszczeniu? W takich właśnie sytuacjach znakomicie sprawdzi się system solarny Redilight, który również obniży rachunki za oświetlenie, a jednocześnie jego instalacja będzie szybsza, łatwiejsza i mniej inwazyjna niż instalacja świetlika rurowego

Tak jak już wspomnieliśmy, aby zainstalować system solarny Redilight, wystarczy niewielki i odpowiednio dobrany panel fotowoltaiczny zamontować na dachu domu lub innego budynku. Następnie od panelu prowadzony jest tylko przewód do pomieszczenia lub powierzchni, która ma być oświetlona. W pomieszczeniu docelowym przykręcamy do sufitu oprawy sufitowe, które łączymy wspomnianym przewodem z panelem fotowoltaicznym na dachu. To wszystko. Nie trzeba robić otworów w dachu i suficie, i jak już wspomnieliśmy montaż jest dużo szybszy i łatwiejszy, a przede wszystkim wiąże się on z minimalną ingerencją w dach.

Nie oznacza to, że montaż świetlików rurowych to wyzwanie nie wiadomo jakiej rangi. Po prostu wykonanie otworu w dachu i suficie i przeprowadzenie rury w porównaniu do instalacji panelu na dachu i połączeniu go kablem z oprawą sufitową zajmie trochę więcej czasu i przestrzeni między dachem i sufitem.

Świetlik rurowy czy system solarny Redilight

Co więc wybrać? Świetlik rurowy Solatube dostarczający światło dzienne w najczystszej postaci czy szybszy i łatwiejszy w montażu system solarny Redilight? Jeśli chodzi o rezultat zwycięzcą będzie zawsze świetlik rurowy. To naturalne światło dzienne dające całkowicie inne wrażenia w każdym pomieszczeniu i na każdej powierzchni. Jeśli mamy warunki do montażu świetlika rurowego to nie powinniśmy się zastanawiać nad innym rozwiązaniem.

Natomiast jeśli nie mamy warunków technicznych do montażu świetlika rurowego a w dalszym ciągu chcielibyśmy mieć darmowe oświetlenie to polecamy system solarny Redilight.

Systemy te można także łączyć w zakresie jednej inwestycji w zależności od warunków budynku, w których pisaliśmy w artykule.

Nasi doradcy przygotowują rozwiązania systemów oświetlenia dziennego indywidualnie dla każdego budynku czy inwestycji komercyjnej. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam na dobranie odpowiednich rozwiązań, które służą klientom dostarczając oświetlenie bez ponoszenia kosztów za energię elektryczną.

Podążając za trendem zrównoważonego rozwoju i zastosowania innowacyjnych rozwiązań w Waszych domach zachęcamy do zapoznania się z korzyściami, jakie niesie za sobą także instalacja wentylatora solarnego – więcej tutaj.