Zrównoważony rozwój w budownictwie

zrownowazony-rozwoj-w-budownictwie

Budownictwo rozwija się obecnie w bardzo szybkim tempie. Można odnieść wrażenie, że niezależnie od zjawiska kryzysu czy załamania gospodarczego, czy pandemii, to buduje się coraz więcej i więcej. Wraz z tempem rozwoju budownictwa rozwija się technologia wyposażania obiektów. Od kilku lat technologia bez wątpienia zmierza w jednym kierunku. To zrównoważony rozwój w budownictwie, który ma za zadanie zapewnić wzrost standardu życia i pracy nie tylko obecnego, ale także przyszłych pokoleń.

Inwestorzy budują obiekty patrząc nie tylko na późniejszy przychód z biznesu funkcjonujący w takich obiektach. Biznesowe myślenie to także rachunek kosztów, jakie będą generowane podczas eksploatacji obiektów. Właśnie z tego powodu budownictwo zmierza w kierunku oszczędnych rozwiązań w każdym aspekcie. Jednym z takich aspektów jest oświetlenie, ponieważ to koszt, który z pewnością będzie generowany.

Światło dzienne w obiekcie

Aspektem optymalizacji kosztów bez wątpienia jest wykorzystywanie światła dziennego w obiekcie. Światło dzienne uzyskujemy za darmo i powinniśmy w ciągu dnia wykorzystywać je maksymalnie do oświetlania każdej powierzchni. Nie wszędzie można zastosować okna, ponieważ nie doprowadzą światła dziennego do każdej powierzchni. Inne źródła światła dziennego takie jak świetliki tradycyjne lub pasma świetlne stosowane w halach również nie doprowadzą światła do powierzchni znajdujących się w głębi budynku i oddalonych od dachu. Światło dzienne w halach czy obiektach komercyjnych doprowadzą natomiast świetliki rurowe i dlatego też są coraz częściej stosowane w budownictwie zarówno komercyjnym, jak i mieszkalnym.

Świetliki rurowe standardem w projektowaniu

Świetliki rurowe stają się już standardem w projektowaniu każdego rodzaju budynku. Doprowadzają światło dzienne wszędzie tam, gdzie żadne inne rozwiązanie nie jest w stanie tego zrobić. Dzięki temu uzyskiwane są znaczne oszczędności, ponieważ takie powierzchnie nie muszą być już oświetlane światłem sztucznym w ciągu dnia. Mowa tutaj o halach produkcyjnych i magazynowych, centrach logistycznych, obiektach handlowych czy użyteczności publicznej, jak również budynkach biurowych. Po co świecić światło sztuczne w ciągu dnia, jeśli za oknem świeci słońce?

zrownowazony-rozwoj-w-budownictwie
Przykład zastosowania świetlików rurowych w biurze

Świetliki rurowe to rozwiązanie z jednej strony proste, a jednocześnie niezwykle inteligentnie i bardzo wydajne. Idea świetlika rurowego wymyślona i zapoczątkowana przez firmę Solatube – światowego lidera w produkcji świetlików rurowych już ponad 30 lat temu, jest niezbędna w zastosowaniu oszczędnego budownictwa. Budynek wykorzystujący światło dzienne w niemalże każdym pomieszczeniu i pozwalający na wyłączenie światła sztucznego w ciągu dnia przynosi korzyści finansowe, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie przebywających w nim osób.

Odnawialne źródła energii

Kolejnym aspektem w temacie oszczędnego oświetlenie w budownictwo to oczywiście odnawialne źródła energii, a co za tym idzie bardzo popularna fotowoltaika. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż darmowa energia ze słońca. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest i będzie coraz bardziej powszechne w budownictwie. Możemy spodziewać się coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań opartych na panelach fotowoltaicznych.

Oświetlenie solarne

Jednym z takich już dostępnych rozwiązań coraz częściej wykorzystywanych jest oświetlenie solarne Redilight. Oświetlenie solarne Redilight to wiele rodzajów opraw oświetleniowych do różnego zastosowania w obiektach i pomieszczeniach napędzanych niewielkimi pojedynczymi panelami fotowoltaicznymi. Prosty i łatwy montaż i takie samo proste i wydajne działanie. Wybieramy odpowiednie oprawy oświetleniowe – czy to do powierzchni magazynowych lub produkcyjnych, czy to do powierzchni handlowych lub biurowych, lub też każdego pomieszczenia w domu, a następnie łączymy z odpowiednio dobranymi panelami fotowoltaicznymi. Efekt? Darmowe oświetlenie napędzane energią ze słońca w każdym pomieszczeniu.

Systemy solarne Redilight to standardowe oprawy oświetleniowe, jakie widzimy na co dzień, tyle że świecą za darmo. Oświetlenie w danym budynku lub pomieszczeniu nie generuje  żadnych kosztów. To oszczędność już od momentu montażu. Wykorzystanie fotowoltaiki do samego tylko oświetlenia to obok światła dziennego i świetlików rurowych najbardziej dynamicznie rozwijające się rozwiązania w zakresie oszczędnego oświetlenia.

Zrównoważony rozwój w budownictwie

Wykorzystanie światła dziennego i rozwiązań typu świetliki rurowe dostarczające naturalne światło do niemalże każdej powierzchni to dzisiaj jeden z priorytetów zrównoważonego rozwoju. Odnawialne źródła energii i wykorzystanie siły słońca to obok świetlików rurowych to kolejne rozwiązanie w planowaniu oszczędnych inwestycji.

Przeczytaj także: „Świetliki rurowe czy system solarny Redilight