Świetliki rurowe NRO z płaską szybą czy kopułą?
W niektórych przypadkach i projektach świetliki podlegają klasyfikacji ogniowej nierozprzestrzeniania ognia (NRO). Aby spełnić ten wymóg, świetlik musi najpierw być wyprodukowany według specjalnej technologii z użyciem specjalnych materiałów, a następnie przejść testy ogniowe, które potwierdzą spełnienie kryteriów NRO.
Te specjalne materiały użyte w świetlikach NRO to zazwyczaj niepalne szkło zastosowane w części dachowej zamiast poliwęglanu oraz podstawa dachowa ze stali.
Jako że kopuły w świetlikach rurowych (czyli ta część dachowa) najczęściej wykonane są z poliwęglanu to najłatwiej jest je zamienić na płaską szybę żeby spełnić wymóg NRO.
Niestety, użycie płaskiej szyby zamiast kopuły niesie za sobą konsekwencje w postaci efektywności świetlika i ilości w dostarczaniu światła dziennego.
Płaska szyba nigdy nie dostarczy takiej ilości światła dziennego co kopuła. Kopuła ze względu na swoją budową zbiera promienie słoneczne padające pod niskim kątem w godzinach rannych lub popołudniowych oraz w sezonie zimowym. Natomiast użycie tylko płaskiej szyby to po prostu „dziura” w dachu przez którą wpada światło do środka.
Dlatego też żeby połączyć wymóg NRO oraz jednocześnie nie stracić nic z efektywności świetlików, postanowiliśmy jako pierwsi połączyć płaską szybę z kopułą w świetlikach rurowych. Oprócz płaskiej szyby ognioodpornej zastosowaliśmy, a właściwie zachowaliśmy również naszą kopułą żeby wciąż doprowadzać maksymalne ilości światła dziennego.
Podsumowując, nie musimy już teraz wybierać między świetlikami rurowymi spełniającymi NRO a tymi dostarczające większe ilości światła. Mamy już teraz obydwie te rzeczy w jednym systemie.
Jeśli w projekcie chcemy zastosować świetliki rurowe z wymogiem NRO to przy wyborze zapytajmy producenta rozwiązania – czy są to świetliki tylko z płaską szybą czy z płaską szybą oraz kopułą.