Przejdź do treści
ŚWIETLIKI RUROWE ŚWIETLIKI RUROWE ŚWIETLIKI RUROWE POŁĄCZONE Z OPRAWAMI LED ŚWIETLIKI RUROWE Z WBUDOWANYM OŚWIETLENIEM LED ŚWIETLIKI RUROWE INSTALOWANE W ŚCIANACH ŚWIETLIKI RUROWE MONTOWANE W PODŁOŻU ŚWIETLIKI RUROWE NRO
ŚWIETLIKI RUROWE ŚWIETLIKI RUROWE ŚWIETLIKI RUROWE POŁĄCZONE Z OPRAWAMI LED ŚWIETLIKI RUROWE Z WBUDOWANYM OŚWIETLENIEM LED ŚWIETLIKI RUROWE INSTALOWANE W ŚCIANACH ŚWIETLIKI RUROWE MONTOWANE W PODŁOŻU ŚWIETLIKI RUROWE NRO

TUBELIGHTPoland: specjaliści od świetlików rurowych

Świetliki Rurowe

Nasze świetliki rurowe istnieją na rynku już od 25 lat i stale rozwijamy nasze produkty wprowadzając jak pierwsi wiele innowacji dla coraz lepszego funkcjonowania. Oferujemy kompleksowe usługi: od pomysłu, poprzez projekt, montaż i obsługę – oświetlimy każdą przestrzeń. Naturalnie! 

Świetliki Rurowe

Światło dzienne wszędzie tam, gdzie ani okna ani świetliki tradycyjne nie są w stanie tego światła zapewnić.

Po co używać światła sztucznego w ciągu dnia jeśli można je mieć za darmo?

Świetliki rurowe dostarczają światło dzienne do obiektów, powierzchni i pomieszczeń gdzie żadne inne źródła światła dziennego nie są w stanie tego zrobić.

To inteligentny system oświetleniowy, który wychwytuje światło słoneczne z zewnątrz (kopuła),  transportuje je do wnętrza budynku za pomocą specjalnej rury o wysokim współczynniku odbicia (rura światłonośna) i rozpraszają w pomieszczeniu za pomocą specjalnego dyfuzora.

Cały proces odbywa się w sposób pasywny, bez potrzeby użycia energii elektrycznej, co sprawia, że to rozwiązanie jest nie tylko funkcjonalne, ale też energooszczędne i ekologiczne.

Dobra jakość i technologia świetlika rurowego oraz odpowiedni, fachowo przygotowany projekt potrafią spektakularnie odmienić każdą przestrzeń.

Wyłącz światło, włącz oszczędność !

Gdzie możemy stosować świetliki rurowe:

JAK TO DZIAŁA I Z CZEGO SIĘ SKŁADA ?

  • budowa i poszczególne elementy świetlika rurowego

KOPUŁA - instalowana na dachu, skupia światło dzienne.

 Wykonana z odpornego na uderzenia poliwęglanu, kopuła w kształcie rombu została zaprojektowana tak, aby maksymalnie wychwytywać promienie słoneczne przez cały dzień i o każdej porze roku. Dzięki technologii Max Lighting kopuła skutecznie zbiera również światło padające pod niskim kątem – typowe w okresach zimowych oraz o wschodzie i zachodzie słońca. Kopuła dodatkowo chroni przed promieniowaniem UV i jest niemal bezobsługowa – jej geometryczny kształt sprzyja samooczyszczaniu się z pomocą wiatru i deszczu.

OPASKA MOCUJĄCA - zapewnia szczelność i odprowadzanie wilgoci

RURA ŚWIATŁONOŚNA - dostarcza światło

Zbudowana z aluminium i pokryta wewnątrz niezwykle odblaskowym materiałem (praktycznie idealne lustro), rura odbija aż 99,7% światła, co pozwala na jego skuteczny transport na większe odległości (nawet do 20m). 

PODSTAWA DACHOWA - do każdego rodzaju dachu

Pełni funkcję izolatora.

OPRAWA SUFITOWA (DYFUZOR) - rozprasza światło i rozświetla powierzchnię

Dyfuzor rozprasza światło dzienne wewnątrz pomieszczenia – to dolna część świetlika, którą widzimy będąc wewnątrz. Występuje w różnych wariantach, w naszej ofercie mamy dyfuzory okrągłe lub kwadratowe.

TubeLight-PrzekrójŚwietlikaRurowego-Elementy5

OD CZEGO ZALEŻY EFEKTYWNOŚĆ ŚWIETLIKA RUROWEGO

  • na co należy zwracać uwagę i co wyróżnia nasze świetliki rurowe

Efektywność świetlików rurowych to 2 rzeczy lub też 2 elementy – kopuła i rura światłonośna. Kopuła musi mieć specjalną budowę w kształcie piramidalnym a refleksyjność rury światłonośnej musi wynosić minimum 99,7 %.

Efektywność świetlików rurowych zależy od producenta świetlików, użytej technologii i materiałów. Warto zwrócić uwagę czy dany producent np. specjalizuje się tylko w świetlikach rurowych i jak długo się tym zajmuje.

model pokazujący kopułę świetlika rurowego

Maksymalne ilości światła o każdej porze dnia i roku.

ZAAWANSOWANA TECHNOLOGIA KOPUŁY ŚWIETLIKA

Przy wyborze świetlików rurowych technologia kopuły to jeden z najbardziej kluczowych elementów jeśli chodzi o efektywne dostarczanie światła dziennego.

Nasze świetliki rurowe posiadają specjalnie zaprojektowane kopuły o dimaentowym kształcie, które dostarczają największe możliwe ilości światła o każdej porze dnia i roku, nawey kiedy słońce jest nisko na horyzoncie.

Specjalna budowa kopuły załamuje nisko padające promienie słoneczne i przekierowuje je do wewnątrz budynku dostarczając tym samym maksymalną ilość światła dziennego.

Maksymalne ilości światła o każdej porze dnia i roku.

Materiał i refleksyjność rur światłonośnych

Rury światłonośne naszych świetlików rurowych mają najbardziej refleksyjny materiał na świecie (zbudowana z aluminium i pokryta wewnątrz warstwą walcowanego na gorąco srebra) wynoszący 99,7 % pozwalający na dostarczanie światła dziennego przy instalacjach o długości nawet 30 metrów.

Dzięki temu do wnętrza pomieszczenia dociera maksymalna ilość światła dziennego bez jego strat. Rury dostępne są w długościach 625 mm i 1250 mm, co pozwala dopasować system do indywidualnych potrzeb architektonicznych.

wizualizacja świetlika rurowego montowanego a dachu

PODSTAWOWE MODELE ŚWIETLIKÓW RUROWYCH

P: POWIERZCHNIA

Powierzchnia, jaką w przybliżeniu oświetli 1 świetlik rurowy (w zależności jak dużo światła potrzebujemy)

Ś: ŚWIATŁO

Ile światła daje poszczególny świetlik? maksymalnie/średnio

Z: ZASTOSOWANIE

Najczęstsze zastosowanie

najlepszy do najmniejszych powierzchni

Świetlik rurowy 25
cm średnica rury

P: ~ 4 - 7 m2
Ś: 4600 lm / 2900 lm

Z: najmniejsze pomieszczenia w domu typu korytarz, łazienka, toaleta, domek ogrodowy, przedpokój.

najczęściej stosowany w domach jednorodzinnych

Świetlik rurowy 35
cm średnica rury

P: ~ 7 - 15 m2
Ś: 9400 lm / 6700 lm

Z: główne pomieszczenia w domu, pokój, przedpokój, łazienka, toaleta, małe pomieszczenia biurowe.

najczęściej stosowany na powierzchniach biurowych

Świetlik rurowy 53
cm średnica rury

P: ~ 15 - 30 m2
Ś: 20000 lm / 13000 lm

Z: mniejsze i średnie powierzchnie biurowe, sale konferencyjne, korytarze, mniejsze hale przemysłowe.

najczęściej stosowany w halach przemysłowych

Świetlik rurowy 75
cm średnica rury

P: ~ 30 - 50 m2
Ś: 30000 lm / 2400 lm

Z: największe hale produkcyjne i magazynowe, obiekty logistyczne, duże korytarze i wysokie pomieszczenia, obiekty handlowe.

Model Świetlik rurowy 25 cm średnica rury Świetlik rurowy 35 cm średnica rury Świetlik rurowy 53 cm średnica rury Świetlik rurowy 75 cm średnica rury
Najczęstsze zastosowanie
Najmniejsze pomieszczenia w domu typu korytarz, łazienka, toaleta.
Głównie pomieszczenia w domu, pokój, przedpokój, łazienka, toaleta, małe pomieszczenia biurowe.
Powierzchnie biurowe, sale konferencyjne, korytarze, mniejsze hale przemysłowe.
Największe hale produkcyjne i magazynowe, obiekty logistyczne, duże korytarze i wysokie pomieszczenia, obiekty handlowe.
1 świetlik oświetli w przybliżeniu powierzchnię*
4-7 m2
7-15 m2
15-30 m2
30-50 m2

Ile światła daje poszczególny świetlik?

Maksymalnie 4600 lm Średnio 2900 lm

Maksymalnie 9400 lm Średnio 6700 lm

Maksymalnie 20000 lm Średnio 13000 lm

Maksymalnie 30000 lm Średnio 24000 lm

* w zależności jak dużo światła potrzebujemy

ZAKOŃCZENIE ŚWIETLIKA, CZYLI OPRAWA SUFITOWA 

  • to, co widzimy w środku oświetlanego budynku

Dyfuzor, czyli oprawa sufitowa,  to dolna część świetlika rurowego, która rozprasza światło z rury światłonośnej i rozświetla powierzchnię światłem dziennym. To ten element, który widzimy będąc wewnątrz.

Nasze świetliki zostały zaprojektowane w taki sposób żeby pasować do każdego rodzaju, projektu, budynku lub pomieszczenia – w naszej ofercie mamy dyfuzory kwadratowe i okrągłe. Kształt oprawy nie ma wpływu na skuteczność działania świetlika – oba rozwiązania są równie efektywne i zapewniają optymalne doświetlenie wnętrz.

Rodzaj oprawy sufitowej dobieramy indywidualnie, w zależności od typu sufitu w danym wnętrzu. Najczęściej oprawy kwadratowe stosowane są w sufitach podwieszanych kasetonowych, natomiast oprawy okrągłe sprawdzają się zarówno w innych rodzajach sufitów, jak i w pomieszczeniach bez sufitów.

ŚWIETLIKI RUROWE

Najczęściej Zadawane Pytania

Świetliki rurowe składają się z kopuły znajdującej się na dachu oraz rury światłonośnej. Kopuła skupia światło dzienne natomiast rura światłonośna przenosi światło dzienne do wewnątrz budynku, gdzie jest ono rozpraszane przez dyfuzor i rozświetla całą powierzchnię. Dowiedz się więcej>>

Tak, ale w mniejszej ilości, podobnie jak w przypadku okna. Ważne jest aby wybrać świetliki z kopułą, która załamuje promienie padające pod kątem kiedy słońce jest nisko na horyzoncie, rano, wieczorem lub w sezonie zimowym. Warto zwrócić też uwagę na współczynnik refleksyjności rury, aby był jak najwyższy. Im wyższy współczynnik tym więcej światła. Biorąc pod uwagę te 2 rzeczy będziemy mieć pewność, że świetlik będzie dostarczał
zawsze maksymalnych ilości światła nawet jak jest zachmurzenie.

Oczywiście, że tak! Natomiast warto zwrócić uwage na rodzaj kopuły – ważne jest, aby miała technologię załamywania nisko padających promieni słonecznych (np. kopuła w kształcie piramidalnym).
Słońce zimą jest niżej na horyzoncie niż w sezonie letnim, a specjalna kopuła będzie dostarczać maksymalnych ilości światła również wtedy.

Nie, świetliki rurowe to inna technologia, więcej światła i mniej kosztów! Co prawda obydwa rodzaje „świetlików” dostarczają światło dzienne, ale w zupełnie inny sposób. Zwykłe świetliki dachowe to po prostu „otwory” w dachu przykryte szybą lub poliwęglanem, przez które wpada światło do wewnątrz. Z użyciem zwykłych świetlików dachowych oświetlimy tylko powierzchnię znajdującą się bezpośrednio przy dachu.

Natomiast świetliki rurowe zbudowane są ze specjalnej rury światłonośnej, która dostarcza światło do wewnątrz. Za pomocą świetlików rurowych możemy oświetlać nie tylko powierzchnię znajdującą się bezpośrednio przy dachu, ale też powierzchnie i pomieszczenia znajdujące się z dala od dachu nawet w odległości 30 metrów! Ponadto z użyciem świetlików rurowych możemy dokładnie zaplanować ilość światła dziennego jaką chcemy mieć na danej powierzchni lub w danym pomieszczeniu.

Zazwyczaj niczym, ponieważ nazwa „świetliki tunelowe” i „świetliki kopułkowe” jest najczęściej stosowana zamiennie. Nazwa „kopułkowe” wzięła się od kopuł instalowanych na dachu, natomiast „tunelowe” od rur światłonośnych, które dostarczają światło. Jednak tutaj należy zachować ostrożność ponieważ czasami różni producenci stosują różne nazwy i na przykład do zwykłych świetlików tradycyjnych używają pokrycia dachowego w kształcie kopuły, natomiast nie posiadają rury. I wtedy nazywają swoje świetliki świetlikami kopułkowymi.

Na każdym! To jedna z większych zalet świetlików rurowych, że mogą być instalowane na każdego rodzaju pokryciu dachowym. Element dachowy świetlika rurowego to podstawa dachowa, a najlepsi producenci mają w swojej ofercie podstawy dachowe na każdy rodzaj dachu.

Świetliki rurowe instalowane w podłożu działają w takim sam sposób jak zwykłe świetliki rurowe, tylko zamiast kopuły mają płaskie wykończenie bardzo wytrzymałe na nacisk. Instalowane są jak sama nazwa wskazuje w różnego rodzaju podłożu kiedy chcemy doświetlić światłem dziennym powierzchnię znajdującą się poniżej poziomu po którym
będziemy się poruszać lub nawet jeździć samochodem. I na przykład tym sposobem możemy oświetlić powierzchnię galerii handlowej nad którą znajduję się parking dla samochodów.

Oczywiście, że tak jeśli tylko brakuje nam światła dziennego. To jedna z najprostszych
instalacji, która daje świetny efekt.

Najprościej mówiąc tyle, ile chcemy! Na każdą powierzchnię wyliczamy ilość i rodzaj świetlików żeby osiągnąć zamierzoną ilość światła dziennego mierzoną w luksach. Najczęściej minimum to około 300 lux żeby móc efektywnie pracować lub funkcjonować. Ale możemy wyliczyć również taką konfigurację żeby światła było więcej lub mniej. Dobry producent świetlików rurowych zawsze doradzi odpowiednie natężenie światła oraz dobierze ilość i rodzaj świetlików.

Każdy dobry producent specjalizujący się w świetlikach rurowych powinien dla Państwa dobrać odpowiednią ilość i rodzaj (średnicę) świetlików rurowych, które w odpowiedni i wystarczający sposób oświetlą daną powierzchnię lub pomieszczenie światłem dziennym.
Dobór odbywa się biorąc pod uwagę przeznaczenie powierzchni lub pomieszczenia oraz oczekiwaną ilość światła dziennego.

Dobre i odpowiednie świetliki rurowe nie wymagają żadnej konserwacji czy czyszczenia. Są to rozwiązania bezobsługowe. Raz zainstalowane dobrej jakości świetliki rurowe służą długie lata bez żadnych obaw o konserwację.

To zależy od projektu, inwestycji, warunków technicznych i konfiguracji świetlika (jego długość i przebieg). Najczęściej jednak montaż świetlików rurowych jest bardzo prosty. W porównaniu do okien lub tradycyjnych świetlików dachowych montaż świetlików rurowych jest najłatwiejszym montażem.

Optymalnym doborem powinien zająć się dla Państwa każdy dobry producent świetlików rurowych, który na podstawie wymiarów powierzchni lub pomieszczenia do oświetlenia oraz jego przeznaczenia dobierze odpowiednią ilość i rodzaj świetlików rurowych. Optymalny dobór to optymalna ilość światła dziennego. Nie może go być za mało, ale też zbyt dużo.

Najwięcej światła dają świetliki rurowe dobrej jakości, z odpowiednią technologią i efektywnością. Technologia kopuły piramidalnej jest najbardziej efektywna. Najwyższy współczynnik refleksyjności rury daje najwięcej światła dziennego. Na te 2 parametry należy zwrócić szczególną uwagę.

Efektywność zależy od producenta świetlików, użytej technologii i materiałów. Warto zwrócić uwagę czy dany producent np. specjalizuje się tylko w świetlikach rurowych i jak długo się tym zajmuje. Efektywność świetlików rurowych to 2 rzeczy lub też 2 elementy – kopuła i rura światłonośna. Kopuła musi mieć specjalną budowę w kształcie piramidalnym a refleksyjność rury światłonośnej musi wynosić minimum 99,7 %.

Przeznaczenie powierzchni lub pomieszczenia oraz podstawowe wymiary i warunki techniczne takie jak długość, szerokość i wysokość. Doborem typu i ilości zajmie się dla Państwa dobry producent świetlików rurowych.

To oznaczenie dotyczące klasyfikacji odporności dachu na ogień zewnętrzny. Jeśli jakiś produkt spełnia ten wymóg to znaczy, że nie rozprzestrzenia ognia i nie ulega zapaleniu w wyniku kontaktu z ogniem. Istnieją też świetliki rurowe, które spełniają ten wymóg i nazywają się wtedy świetliki rurowe NRO BROOF T1, a zbudowane są z kopuły oraz specjalnej szyby.

Absolutnie nie –  świetliki rurowe można montować nie tylko na etapie budowy – doskonale sprawdzają się także w już zamieszkanych, gotowych domach. Nasze rozwiązania możemy spokojnie zainstalować w istniejących budynkach.To szybki i bezinwazyjny sposób, by wprowadzić naturalne światło do wnętrz bez generalnego remontu.

Nie ma różnicy w efektywności. Rodzaj oprawy sufitowej świetlika rurowego dobiera się w zależności do rodzaju sufitu jeśli akurat mamy instalację w pomieszczeniu z sufitem. Zazwyczaj kwadratowe oprawy sufitowe stosujemy do sufitów podwieszanych kasetonowych, natomiast oprawy okrągłe do każdego innego rodzaju sufitu lub też do instalacji bez sufitów.

Zmniejsz rachunki za prąd i ciesz się światłem dziennym w każdym pomieszczeniu i powierzchni !